• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Dobre wyniki BioMaxima S. A. po pierwszym półroczu

BioMaxima S.A. wypracowała 196 tys. zł zysku netto w 2 kw. 2016 r. przy przychodach netto ze sprzedaży sięgających 5.711 tys. zł. Emitent zamierza kontynuować przyjęty plan konsolidacji sektora biotechnologicznego oraz rozwijać sprzedaż na rynkach zagranicznych.

Spółka po dwóch kwartałach br. zanotowała zysk netto w wysokości 641 tys. zł, a jej przychody netto ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie 11.930 tys. zł. W analogicznym okresie 2015 r. zysk netto Emitenta wynosił 733 tys. zł, a wartość przychodów ze sprzedaży sięgnęła 11.107 tys. zł. Nieznaczne obniżenie zysku netto było wynikiem spadku bardzo rentownych zamówień dla kontrahenta z Danii oraz wzrostu wynagrodzeń w związku z dynamicznym rozwojem Działu Handlowego i zatrudnieniem nowych pracowników. Zarząd BioMaxima S.A. przewiduje jednak wyraźny wzrost wypracowanego zysku netto w 4 kw. 2016 r., bowiem w fazie dużego zaawansowania znajduje się kilka istotnych kontraktów sprzedażowych skierowanych poza rynek szpitalny. Emitent realizuje także kolejne zamówienia od nowych dystrybutorów m.in. z Palestyny, Ukrainy, Somalii, Indonezji, Afganistanu, Pakistanu, Peru i Niemiec oraz prowadzi rozmowy z nowymi partnerami handlowymi, z którymi planowane jest nawiązanie relacji biznesowych.

Pierwsze półrocze ubiegłego roku było nastawione na duże oszczędności kosztowe, natomiast aby Spółka się rozwijała należy inwestować, również w pracowników, stąd wyższe koszty wynagrodzeń.” - mówi Henryk Lewczuk, Prezes Zarządu Spółki BioMaxima S.A.

Spółka kontynuuje proces konsolidacji sektora biotechnologicznego, czego potwierdzeniem jest podpisany w czerwcu 2016 r. list intencyjny w sprawie nabycia 80% udziałów w dwóch rumuńskich spółkach - QIAS MED oraz ISTAR, zajmujących się sprzedażą aparatury, testów, odczynników, mikrobiologii oraz wyposażenia laboratoriów. Wartość planowanej transakcji ma sięgnąć 160 tys. EUR. W lipcu br. przeprowadzany był audyt obu podmiotów. BioMaxima S.A. po pozytywnej finalizacji transakcji przejęcia ma zamiar rozpocząć proces konsolidacji tych spółek oraz własnej spółki Roco Sistem i powołać nowy podmiot - BioMaxima Romania srl. Dzięki temu Emitent będzie mógł efektywnie umacniać swoją pozycję rynkową w Rumunii.

BioMaxima S.A. pozostaje nadal aktywna w zakresie dotacji unijnych, a złożony przez nią wniosek w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działanie 2.1 „Wsparcie Inwestycji w Infrastrukturę B+R Przedsiębiorstw” przeszedł pozytywnie ocenę formalną i został skierowany do oceny merytorycznej. Łączna kwota kosztów kwalifikowanych w tym projekcie wynosi 3.840 tys. zł, a kwota ewentualnej dotacji sięga 2.294 tys. zł. Spółka otrzymała również dofinansowanie w wysokości ponad 99 tys. zł z PARP-u w ramach Działania 1.4 „Wzór na konkurencję” na realizację projektu: Wykorzystanie procesu projektowania wzorniczego drogą do zwiększenia potencjału innowacyjnego przedsiębiorstwa BioMaxima S.A. Uzyskanie dotacji w pierwszym etapie konkursu jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o dofinansowanie w drugim etapie, w którym maksymalne dofinansowanie wynosi do 3 mln zł (65% kosztów kwalifikowanych). Emitent po przeprowadzeniu audytu wzorniczego planuje przystąpić do drugiego etapu konkursu na jesieni 2016 r. Realizacja tego projektu będzie miała olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju Spółki.

W tym tygodniu powinniśmy otrzymać raport biegłego rewidenta z badania obu spółek rumuńskich, który będzie obejmował ubiegły rok i pierwsze półrocze 2016 r. Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym postaramy się sfinalizować transakcję do końca sierpnia. Zakup tych spółek pozwoli również zwiększyć sprzedaż BioMaxima na rynku rumuńskim. Ewentualne dofinansowanie w II etapie pozwoli nam poprawić konkurencyjność wyrobów Spółki i zainwestować w nowoczesny sprzęt produkcyjny. Liczymy również na ewentualną dotację dla Centrum Badawczo-Rozwojowego BioMaxima, gdzie nasz wniosek przeszedł już ocenę formalną. Czekamy na stanowisko w zakresie naszego wniosku dotyczącego opracowania testów do oznaczania lekooporności. Składamy także wniosek w działaniu Go To Brand na wsparcie eksportu. Są to wszystko działania służące dynamicznemu rozwojowi Spółki w krótszej oraz dłuższej perspektywie czasowej.” - podsumowuje Prezes Lewczuk.


Redakcja

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  NewWeb PR S.A. Nr KRS 0000405033
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.