• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Presto S.A. zakłada lepszy zysk niż przd rokiem.

W II kwartale 2012 r. odnotowano niższe tempo wzrostu gospodarczego oraz wartości dodanej w budownictwie, przewiduje się, że stan taki ma utrzymywać się do końca 2013 r. Jednak najnowsze doniesienia z urzędów i instytucji zajmujących się badaniem rynku wskazują, iż niekorzystna ogólna sytuacja branży budowlanej w największym stopniu dotyczy sektora drogowego.

Presto S.A. jest spółką zajmującą się produkcją nowoczesnych systemów kominowych oraz elementów wentylacji grawitacyjnej. Dzisiaj zostały opublikowane jej prognozy finansowe na rok 2012. Wygląda na to, że „kryzys” omija szerokim łukiem przyszłego debitanta rynku NewConnect. Jak zapowiada prezes zarządu, Krzysztof Sowiński „wyniki będą zdecydowanie lepsze niż przed rokiem.”

„Zapowiadane spowolnienie gospodarcze zostało uwzględnione przy sporządzaniu prognoz finansowych, a mimo to wszystko wskazuje na to, że bieżący rok będzie kolejnym dobrym okresem dla spółki. Przyjęte kalkulacje wynikają z przeprowadzonych analiz otoczenia rynkowego, na ich podstawie których, pomimo wprowadzenia do oferty spółki nowych produktów, przyjęto ostatecznie wariant ostrożnościowy” - tłumaczy dalej.

A co konkretnie oznacza „dobry okres”? Presto S.A. obiecuje, że wypracuje w tym roku 800 tys. zł zysku netto, czyli ponad 50 proc. więcej, niż przed rokiem. Cała ta kwota ma zostać przeznaczona na dywidendę. Zatem na jedną akcję przypadałoby ponad 0,02 zł, co przy kursie odniesienia 0,15 zł (cena emisyjna) daje stopę dywidendy brutto na poziomie 15,69 proc.

W związku z planowanym na wrzesień debiutem Spółki na rynku NewConnect, pod koniec maja przeprowadzono emisję akcji. Pozyskane w ten sposób środki częściowo zostały przeznaczone na wykończenie nowego obiektu biurowo-socjalnego w miejscowości Dębe (gmina Serock), lokal ma zostać oddany do użytku z początkiem IV kwartału 2012 r. Przedsiębiorstwo powstało w 2004 r., od tego czasu stale zwiększa swoją sprzedaż oraz udział w rynku przewodów kominowych. Dlatego też trzy lata później zakupiono grunty o powierzchni 16 500 m2, na których to powstał i już funkcjonuje zakład produkcyjny oraz hala magazynowa, a od maja 2010 r. jest budowany i wykańczany 360 m2 lokal. Jego odbiór przez nadzór budowlany i inspekcję pracy przewidziany jest na październik br. W budynku tym zlokalizowana będzie siedziba przyszłego Emitenta oraz zaplecze socjalne dla pracowników. Centrala Presto S.A. znajduje się w Warszawie przy ul. Mehoffera, w zeszłym roku również w stolicy firma zakupiła lokal handlowo-magazynowy przy Trakcie Lubelskim.

Pozostała pula pobranego kapitału zostanie wykorzystana na rozwój produktów z tzw. „segmentu towarów selektywnych”. W ostatnim czasie spółka poszerzyła swoją ofertę o piece akumulacyjne zbudowane z paleniska oraz rozbudowanego systemu kanałów odprowadzających spaliny. Ich obudowa wykonywana jest z płyt szamotowych o zmniejszonej gęstości i przewodności cieplnej. Może ona być wykończona na wiele różnych sposobów – dostosowana do aranżacji pomieszczenia i oczekiwań inwestora, np. tynkiem, glazurą, kamieniem lub innym ognioodpornych materiałem o dobrej przewodności ciepła.

„Jeśli w przyszłym kwartale nastąpi dalsze spowolnienie gospodarki, na co wskazuje coraz więcej coraz poważniejszych symptomów, Spółka położy większy nacisk na segment produktów charakteryzujących się wyższą marżą. Pozwoli nam to na wygenerowanie prognozowanych przychodów” – mówi prezes Presto. „Poczynione inwestycje powinny mieć odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat pod koniec IV kwartału 2012 r.” – dodaje.

Super User

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.