• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Polman - przemysł i serwis

Polman to przedsiębiorstwo, które istnieje od więcej niż trzech dekad. Firma powstała w roku 1986 z inicjatywy Piotra Krawczyka i Mariusza Nowaka. Na początku spółka świadczyła usługi porządkowe i sprzedawała środki oraz urządzenia do utrzymania czystości. Ba, Polman określa się nawet jako "prekursor powstania nowoczesnej i profesjonalnej branży usług porządkowych i czyszczących na rynku polskim".

W roku 2002 biznes przyjął formę sp. z o.o., zaś w 2007 powstała spółka akcyjna. W styczniu 2008 roku akcje przedsiębiorstwa zadebiutowały na NewConnect. W ostatnich czasach wykres kursu wygląda tak:

Jak widać, cena waha się w zakresie 22 - 35 groszy. W istocie jednak ostatnie transakcje zawierano 26 lipca.

Obecnie firma, jak czytamy na jej witrynie, zajmuje się czyszczeniem i remontem instalacji dla przemysłu z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Polman pracuje na zlecenie przedsiębiorstw z branży petrochemicznej, chemicznej, energetycznej, elektrociepłowniczej, papierniczej i spożywczej. Oferta to np. serwis katalizatorów i chłodni. Klientami emitenta były np. PKN Orlen, Lotos, Enea, KGHM czy Boryszew, a więc giganci przemysłu polskiego, często obecni na głównym rynku GPW.

Akcjonariat Polman wygląda obecnie tak:

W raporcie za III kw. 2018 czytamy, że spółka angażowała się w rozwój swoich standardowych usług, szczególnie w obszarze chłodni przemysłowych. Z drugiej strony, wygaszono aktywność działu nowoczesnych technologii informatycznych. Projekty w tym obszarze nie osiągnęły przez 3 lata "spektakularnych sukcesów" oraz "oczekiwanego poziomu przychodów". Pojawiły się też problemy z pozyskaniem i utrzymaniem wysoko kwalifikowanego personelu.

Popatrzmy na wyniki finansowe pierwszych trzech trymestrów 2018:

Przychody w ujęciu narastającym wyniosły 12,8 mln zł. To znaczy, że w relacji rocznej wzrosły o 1/4, czyli znacznie. W samym III kwartale były blisko 4 razy większe niż rok wcześniej. Wynik operacyjny narastający wyniósł 302 tys. zł, a rentowność mu odpowiadająca to 2,36 proc. W I - III kw. 2017 notowano tylko 0,74 proc. Marża netto wzrosła z 0,09 proc. do 0,41 proc.

Z drugiej strony, sam trzeci trymestr 2018 zakończył się raczej niskimi marżami, przy czym netto i na sprzedaży wygenerowano straty. Rok wcześniej koszty były na tyle niskie, że mimo małych obrotów uzyskano bardzo wysokie rentowności.

Oto i dane bilansowe:

Aktywa trwałe to 7,5 mln zł, w relacji r/r zmieniły się nieznacznie. Majątek obrotowy to 5,24 mln zł, znacznie wzrósł od 30 września 2017.

Polman zachowuje złotą regułę, to pozytywne. Zadłużenie r/r zwiększyło się z 26 proc. do 41 proc. sumy bilansowej, ale nadal nie jest duże. Wskaźnik płynności bieżącej to obecnie 1,06 pkt, jest niestety niski. Wypłacalność natychmiastowa przez rok spadła z 10 proc. do 2 proc., co wypada uznać za zmianę negatywną. Pula pieniędzy się skurczyła, pula zobowiązań bieżących - wzrosła.

Strata netto trzeciego trymestru to efekt, jak czytamy w liście zarządu, prowadzonych projektów długoterminowych. Wynik ten nie spełnia "ambitnych założeń i oczekiwań zarządu". Problematyczne okazały się "niedoszacowane wyceny oraz nieprzewidziane trudności w realizacji prac". Szefostwo firmy deklaruje jednak, że dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu uniknie podobnych sytuacji w przyszłości.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.