• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
Debiut: MOONLIT (MLT) Kurs: 3,0451,75% Kupno: 3,04 Sprzedaż: 3,19
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Eurosnack po drugim kwartale

Eurosnack to firma z branży spożywczej. Funkcjonuje od roku 1996. Produkuje i sprzedaje słone przekąski (np. pałeczki i chrupki kukurydziane), słomkę ptysiową i biszkopty. Jej znane brandy to np. ChrupCie i Super Chrup oraz MAXI.

Produkty cukiernicze sygnowane są marką Lajkonik, gdyż w 2008 roku firma zakupiła ten znak towarowy oraz zakład produkcyjny ZPC "Lajkonik". W 2014 działalność cukierniczą przeniesiono do nowej fabryki - w Tarnowskich Górach.

Głównym akcjonariuszem jest Marcin Kłopociński wraz z Private Investors sp. z o.o. (40 proc. głosów na WZ). Corvus FIZ ma 13 proc., New Gym S.A. 34 proc., reszta to 11-procentowy free float.

Tak przebiega handel akcjami Eurosnack na NewConnect:

Zasadniczy trend ma charakter spadkowy i ciągnie się od dość dawna. Na początku roku 2017 testowano jeszcze poziomy wyraźnie wyższe niż 0,60 zł. Tymczasem wiosna i lato 2018 to już walka o wsparcie na 0,30 zł. Aktualnie mamy 0,35 zł.

Spójrzmy na wyniki finansowe Eurosnack za I - II kw. 2018:

Przychody znacznie wzrosły w skali rocznej. Wyniosły 18,97 mln zł. To znaczy, że wzrosły o 45,5 proc. Zysk operacyjny zwiększył się o 5,4 proc., tak więc jego dynamika była znacznie mniejsza od dynamiki obrotów. Stąd też marża na tym poziomie spadła z 6,1 proc. do 4,4 proc.

Co do rentowności netto, to obniżyła się z 5,2 proc. do 3 proc., co wynikało ze spadku kwoty zysku (z 677,3 tys. zł do 567,8 tys. zł).

Z drugiej strony, nie ulega wątpliwości, że marże za I - II kw. 2018 i tak były znacznie lepsze od tych sprzed dwóch lat, z roku 2016. Co zaś się tyczy przychodów, to trzeba mieć na względzie fakt, iż firma zwiększyła w tym roku moce produkcyjne.

Druga rzecz to bilans:

Aktywa trwałe pod koniec czerwca 2018 opiewały na 8,47 mln zł. Majątek obrotowy wyceniano na 8,86 mln zł. Zadłużenie stanowiło 56 proc. pasywów, r/r wzrosło o 8 punktów proc. Podajemy je bez rezerw i rozliczeń międzyokresowych. Ma ono charakter w zasadniczej mierze krótkoterminowy.

Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 1,07 pkt jest raczej niski, acz w takich rejonach utrzymuje się od dawna i zapewne to specyfika tego biznesu. Wypłacalność natychmiastowa może jednak niepokoić, zwłaszcza jeśli miałyby nastąpić jakieś zawirowania w spółce czy wokół niej. Otóż gotówki jest bardzo mało, ostatnio raptem 6,23 tys. zł, co nie pokrywa nawet 1 proc. długów krótkoterminowych.

Eurosnack nie zachowuje już złotej reguły bilansowej: kapitał własny jest mniejszy niż aktywa trwałe. ROE i ROA za półrocze okazały się oczywiście dodatnie, ale jednak mniejsze niż rok temu - a to z powodu spadku wyniku netto.

W raporcie okresowym czytamy, iż: "spółka w II kwartale utrzymała wysoką  dynamikę przychodów ze sprzedaży w kanale nowoczesnym, poprzez wprowadzenie nowych linii produktowych oraz konsekwentnie rozwijała swoje działania w sprzedaży eksportowej, głównie dzięki pozyskaniu nowych kontraktów".

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.