• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Scope Fluidics intensyfikuje prace nad BacterOMIC

Scope Fluidics S.A. zakończyła kolejny etap prac nad systemem BacterOMIC. Firma stworzyła prototyp analizatora i paneli testowych systemu przeprowadzając jednocześnie ograniczoną liczbę testów antybiotykowrażliwości. Spółka złożyła również wnioski patentowe na konstrukcję jednorazowych paneli testowych użytych w projekcie. System BacterOMIC zorientowany jest na jedno z największych zagrożeń dla zdrowia na świecie – lekooporność bakterii i pozwoli badać skuteczność pełnej gamy antybiotyków na pojedynczym panelu testowym.   

System BacterOMIC to drugi projekt po PCR|ONE opracowywany przez firmę Scope Fluidics. Prace nad systemem rozpoczęły się w 2016 r. Projekt BacterOMIC do automatycznej i unikalnie kompleksowej oceny antybiotykowrażliwości bakterii chorobotwórczych odpowiada na bardzo istotna potrzebę społeczną w ochronie zdrowia. System, jako nowoczesna platforma, będzie umożliwiał w pełni automatyczne określenie lekowrażliwości drobnoustrojów (AST) na wszystkie antybiotyki zalecane w rekomendacjach CLSI i EUCAST. Zaletą systemu są pewne wyniki – rezultatem badania jest zawsze pełen antybiogram. System będzie pozwalał na oznaczenie prawdziwego poziomu MIC dla pełnej gamy istotnych klinicznie antybiotyków jednocześnie. 

W pierwszym etapie prac, zakończonym w 2017 roku, opracowano projekt prototypu systemu oraz pilotażowej linii napełniania i zamykania paneli. W kolejnym etapie, który obecnie został zakończony, opracowano prototyp analizatora BacterOMIC wraz z jednorazowymi panelami testowymi oraz urządzeniami do wypełniania paneli testowych. Opracowano procedurę pilotażowego wytwarzania paneli, obejmującą wszystkie etapy, od wytwarzania komponentów, przez nakładanie odczynników, spajanie, sterylizację oraz kontrolę jakości. Opracowano również automatyczne metody wykrywania wzrostu bakterii, porównywania tempa wzrostu o różnej zawartości antybiotyku, a także przeprowadzono testy wyznaczania minimalnych poziomów MIC – oznacza to, że zostało wyznaczone najmniejsze stężenie środka bakteriobójczego (antybiotyku), wyrażone w mg/l, hamujące wzrost drobnoustrojów.

- Zakończyliśmy kolejny etap prac nad systemem BacterOMIC. Uruchomiliśmy prototyp urządzenia i jednorazowych paneli wraz z przeprowadzeniem pierwszych testów na pilotażowej linii F&S, potwierdzając tym samym funkcjonalną gotowość systemu do prowadzenia badań nad antybiotykowrażliwością. Rozpoczynamy etap walidacji systemu, którą przeprowadzimy najpierw wewnętrznie, a następnie we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Prace nad systemem traktujemy jako bardzo istotny kroku w kierunku stworzenia kompleksowego i nowoczesnego rozwiązania dla branży medycznej. Robimy wszystko, aby ta nowoczesna platforma do oznaczania lekowrażliwości bakterii, jak najszybciej pomagała leczyć pacjentów, poprzez stosowanie odpowiednich dla nich terapii celowanych – komentuje Piotr Garstecki, współzałożyciel i Prezes Zarządu Scope Fluidics S.A.

W ramach zakończonego etapu, opracowano oraz złożono do Urzędu Patentowego wnioski patentowe, które maja chronić elementy systemu m.in. konstrukcję jednorazowych paneli testowych. Na jednorazowym panelu znajduje się kilkaset mikrokomór zawierających różne leki w różnych stężeniach. Po dodaniu roztworu z analizowaną próbką, hodowla bakterii jest prowadzona we wszystkich mikrokomorach jednocześnie.

W obliczu lawinowo rosnącej liczby zakażeń antybiotykoopornymi bakteriami najważniejszym sposobem ochrony zdrowia i życia pacjentów jest stworzenie systemów diagnostycznych oferujących kompleksowe oznaczenie wrażliwości bakterii patogennych na wszystkie dostępne antybiotyki. Tylko pełna informacja pozwoli na stosowanie terapii celowanych, które są jedyną bronią przeciw opornym bakteriom. Antybiotykooporne bakterie stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań dla ochrony zdrowia na świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 milionów ludzi.

Redakcja

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.