• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Acartus na plusie

Acartus to przedsiębiorstwo, którego akcjami handluje się na rynku NewConnect. Jest to grupa kapitałowa. Podmiot dominujący to Acartus S.A., spółka zależna to Profit Plus sp. z o.o., a podmioty powiązane to Acartus Slovakia s.r.o. i Acartus Czech s.r.o. Te dwie ostatnie spółki nie podlegają konsolidacji.

Acartus ma siedzibę w Jastrzębiu-Zdroju. Firma działa jako sieć biur rachunkowych. Z usług tego emitenta korzystają różni klienci: jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki prawa handlowego. Acartus oferuje m.in. prowadzenie ksiąg handlowych, doradztwo z zakresu prawa gospodarczego i rachunkowości, sporządzanie list płac czy rozliczanie podatków.

Spójrzmy na skonsolidowane wyniki finansowe Acartus:

Widzimy też rezultaty roczne z lat 2016 - 2018. W szczególności w 2018 EBITDA, wynik operacyjny i wynik netto były ujemne: i tak samo było w 2016. Rok 2017 był akurat w całości na plusie, a jak jest teraz?

W ciągu trzech pierwszych trymestrów roku 2019 przychody wyniosły 3,49 mln zł. To nieco mniej niż rok wcześniej, gdy wygenerowano 3,56 mln zł.

Wyniki się poprawiły. Wynik brutto na sprzedaży wzrósł z 202,6 tys. zł do 265 tys. zł, co przełożyło się na wzrost odpowiedniej rentowności z 5,7 proc. do 7,6 proc.

W miejsce strat na pozostałych pozycjach pojawiły się zyski, np. prawie 260 tys. zł zysku operacyjnego i 203,3 tys. zł na czysto. Ten ostatni wynik dał marżę 5,8 proc. - wobec -2,16 proc. w analogicznym okresie 2018.

Popatrzmy na bilans przedsiębiorstwa:

Aktywa trwałe pod koniec września wyceniano na 1,30 mln, kwota majątku obrotowego była zresztą bardzo podobna. Gotówka pokrywała 14 proc. zobowiązań krótkoterminowych, co nie jest bardzo złym wynikiem, choć pewnie mógłby być on nieco wyższy. Rok wcześniej notowano np. 27 proc.

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana: kapitał własny nie pokrywa całych aktywów trwałych, a tylko 4/5 ich wartości.

Wskaźnik płynności bieżącej budzi pewien niepokój - osunął się bowiem poniżej 1 pkt. Tak więc majątek obrotowy nie przewyższa już zobowiązań krótkoterminowych.

Zwroty z kapitału (ROE) i aktywów (ROA) wyniosły 19,65 proc. i 9,04 proc. (za dziewięć miesięcy, to nie wyniki annualizowane).

Spójrzmy na koniec na wykres kursu akcji:

Cena papierów nie jest szczególnie wysoka. To znaczy: waha się ona na raczej niskich poziomach, w zakresie 0,22 - 0,32 zł. Tak było np. w ostatnich miesiącach. Najnowsze tendencje są w istocie spadkowe. Pocieszeniem jest to, że wykres ociera się o dolną wstęgę Bollingera, co sugeruje rychły ruch ku górnej, a w każdym razie - wzwyż.

Adam Witczak

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.