• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Dent-a-Medical - źle i dobrze

Obecnie kurs akcji firmy Dent-a-Medical na parkiecie NewConnect to 6 groszy. W gruncie rzeczy od bardzo dawna mamy do czynienia z wahaniami na niskich poziomach: w granicach 5 - 10 groszy.

Firma Dent-a-Medical opisuje się na swej witrynie internetowej jako "największa w Polsce, wyspecjalizowana w zarządzaniu zdrowiem i estetyką zębów sieć klinik świadczących obsługę w pełnym zakresie usług stomatologicznych". Czytamy też, że spółka "specjalizuje się w tworzeniu spersonalizowanych programów opiek, które realizować można w każdej z ponad 300 placówek stomatologicznych na terenie całego kraju".

Są jednak pewne problemy. I tak np. ukazał się (na początku października) komunikat zapowiadający (jako "wysoce prawdopodobną") dużą obniżkę przychodów w IV kw. 2019. Poziom spadku - w relacji do I kw. i II kw. tegoż roku - może wynieść nawet 50 proc. Jest to "wynikiem istotnego obniżenia liczby klientów przypisanych do usługi spółki przez jej podstawowego klienta w segmencie stomatologicznym". Co więcej, ta redukcja najpewniej okaże się trwała. Czytamy również, że pozostałe przychody mają charakter marginalny i raczej będą taki mieć jeszcze przez długi czas. Z tego powodu "akcjonariusze muszą liczyć się z istotnym obniżeniem rentowności spółki".

Mało tego: pod koniec sierpnia Dent-a-Medical otrzymała (kolejny) nakaz zapłaty z tytułu pozwu złożonego przez firmę Medihelp sp. z o.o. Kwota to niemal 35 tys. zł.

Spójrzmy na wyniki półroczne spółki i te za sam II kw. tego roku (w tabeli są też porównawcze dane z roku 2018):

Przychody 6-miesięczne to 151,9 tys. zł. Nie jest to bardzo duża kwota, jak na ogólnopolski biznes stomatologiczny z giełdy ("małej", ale jednak). Faktem jest wszelako, że obroty te były nieco wyższe niż rok temu (o 4,7 proc.) - i to jest pewien pozytyw.

Widzimy też wysokie zyski: począwszy od poziomu netto na sprzedaży, przez EBITDA i operacyjny (rentowności na tych trzech poziomach to ok. 46 - 48 proc.), aż po wynik na czysto. Ten opiewał na 58,5 tys. zł, tj. równowartość 38,5 proc. przychodów. Rok wcześniej notowano straty na pozycjach EBITDA, operacyjnej i netto, zresztą bardzo duże straty, np. netto 122 tys. zł.

W odniesieniu do samego II kw. 2019 opis może być podobny: rok temu duże straty (większe od obrotów), nie licząc poziomu netto na sprzedaży, teraz zyski. Te ubiegłoroczne straty były w dużej mierze efektem aktualizacji wartości niefinansowych.

Co z bilansem?

Aktywa trwałe pod koniec czerwca 2019 opiewały na 45 tys. zł i był to de facto majątek rzeczowy. Aktywa obrotowe to 94,5 tys. zł. Zadłużenie przewyższa pulę majątku, stąd niestety wybitnie ujemny kapitał własny (poziom zadłużenia ogólnego to aż 1,60 pkt). Z drugiej strony, w raporcie czytamy: "W II kwartale 2019 r. nastąpiło dalsze istotnie zmniejszenie ujemnego salda na kapitale własnym, co jest wynikiem dodatniego wyniku finansowego, ale również emisji akcji serii L w kwocie 40000 zł".

Niska jest płynność bieżąca (0,72 pkt), choć jako spora jawi się wypłacalność natychmiastowa - gotówką można od ręki spłacić 28 proc. zobowiązań krótkoterminowych.

Przepływy operacyjne netto, półroczne, były dodatnie - wyniosły 23,65 tys. zł. Rok wcześniej w odpowiednim okresie były ujemne (-66,7 tys. zł).

Ostatecznie wyniki są dość nietypowe: z jednej strony mamy pozytywy takie jak wysokie zyski i marże oraz dodatnie przepływy operacyjne, z drugiej - sprawy nader kłopotliwe, jak ujemny kapitał własny, niska płynność czy sygnalizowane na początku problemy (obniżka przychodów i pozew skierowany przeciw niej).

Akcjonariat firmy widzimy niżej:

Prezesem zarządu spółki Dent-a-Medical jest Piotr Grzesiak. Radzie nadzorczej przewodzi Mariusz Soliński. Siedzibą spółki jest Kraków.

Adam Witczak

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.