• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Onico i handel paliwami

Jeżeli brać pod uwagę przychody lub aktywa, to niewątpliwie Onico jawi się jako jedna z największych spółek na NewConnect. Dość przypomnieć, że np. w roku 2017 jej obrót wyniósł 2,81 mld zł, a zysk netto 20 mln zł.

Firma funkcjonuje jako grupa kapitałowa i handluje paliwami. To LPG, diesel i biopaliwa. Nabywcami tych towarów są koncerny (nieraz międzynarodowe), ale i odbiorcy indywidualni. Onico sprzedaje również asfalty i wyroby marki Castrol oraz prowadzi transakcje pochodnej na rynkach commodities.

Spółki zależne grupy Onico mieszczą się nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA i Niemczech.

Spójrzmy na wyniki z trzech pierwszych trymestrów 2018 (skonsolidowane):

Przychody za badanyo kres to 2,3 mld zł. W relacji rocznej wzrosły o ponad 14 proc. Niestety, zysk netto znacznie spadł: z 19,2 mln zł do 6,06 mln zł, co przełożyło się na redukcję odpowiedniej rentowności z 0,95 proc. do 0,26 proc.

Jest to zresztą ciekawe, bo zysk operacyjny nie spadł, a nawet silnie wzrósł (z 16,6 mln zł do 22,6 mln zł). Problem w tym, że pojawił się duże koszty finansowe, w każdym razie większe niż w I - III kw. 2017. Zarazem zmniejszyły się radykalnie przychody finansowe.

Zerknijmy na aktywa i pasywa:

Pod koniec września majątek trwały wyceniano na 42,8 mln zł. Tworzyły go przede wszystkim 32-milionowe aktywa rzeczowe. W części obrotowej dominują zapasy (221,3 mln zł) i należności krótkoterminowe (197,2 mln zł).

Niestety, gotówki jest mało: pokrywa tylko 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Pozytywne jest to, że Onico zachowuje złotą regułę bilansową, ale niepokoi nie tylko skromna ilość pieniędzy, lecz i niewysoka płynność bieżąca o charakterze ogólnym. Tutaj wskaźnik to raptem 1,07 pkt. Ogólne zadłużenie to z kolei aż 86 proc. pasywów. Daje to niemal 6,5 pkt jako wskaźnik zadłużenia kapitału własnego.

Zdaje się więc, że szefostwo Onico powinno pomyśleć o zmniejszeniu stanu zobowiązań i poprawie płynności. Co zaś się tyczy ROE i ROA, to wartości 9,2 proc. i 1,2 proc. były oczywiście dodatnie, ale dużo słabsze niż przed rokiem.

Finalnie mamy i wykres kursu:

Do listopada notowania utrzymywały się w konsolidacji powyżej 80 zł. Potem gwałtownie spadły poniżej tej granicy i powstała nowa konsolidacja. Jej dolne ograniczenie to ok. 50 - 51 zł, acz w ostatnich dniach wypada raczej mówić o wsparciu na 60 zł. Opór to 65,80 zł - nietrudno zauważyć problemy z jego pokonaniem.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.