• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
Debiut: MOONLIT (MLT) Kurs: 3,0451,75% Kupno: 3,04 Sprzedaż: 3,19
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Luxima w akcji

Dane finansowe Luximy w pewnym sensie wyglądają teraz zupełnie inaczej niż rok temu. Tyczy się to może nie tyle spółki dominującej, ile raczej grupy kapitałowej. Zresztą, przed rokiem tejże grupy jeszcze nie było. A jak powstała?

28 września Luxima S.A. objęła 80 proc. akcji w kapitale zakładowym firmy Led Lease S.A., przy okazji przejmując kontrolę również nad Centrum S8-A sp. z o.o., podmiotem zależnym od Led Lease. 29 września Luxima wzięła jeszcze 20 proc. papierów spółki zależnej i na tym rzecz jasna stanęło.

W ten sposób uzyskujemy wyniki skonsolidowane:

Rezultaty porównawcze mają w istocie charakter jednostkowy. Tak więc porównywanie nie ma wielkiego sensu, bo zmiany są zgoła dramatyczne. Rok temu sama Luxima w ciągu sześciu miesięcy miała 637 tys. zł przychodów, teraz grupa zanotowała 6,73 mln zł. Z drugiej strony, wyniki netto i netto na sprzedaży są ujemne. Skonsolidowana strata to 746 tys. zł, tj. równowartość 11 proc. obrotów.

A co w takim razie z jednostką? Otóż ta wygenerowała obrót na poziomie 247 tys. zł, znacznie niższy niż w I - II kw. 2017. Miała 4,4 tys. zł straty operacyjnej i 3,3 tys. zł straty netto.

Spójrzmy na bilans grupy:

Bilans ten, jak widać, wielce się zwiększył przez rok. Aktywa trwałe to teraz 34,8 mln zł, obrotowe to 18,3 mln zł. Te pierwsze to głównie wartość firmy jednostek podporządkowanych (23,6 mln zł) i majątek rzeczowy (8,5 mln zł), te drugie to zasadniczo należności krótkoterminowe (14,5 mln zł).  

Kapitał własny opiewa już na 33,6 mln zł, zadłużenie to z kolei tylko 33 proc. pasywów. Płynność bieżąca na poziomie 1,6 pkt jest raczej w normie, za to grupie brakuje gotówki: kwota 26 tys. zł nie gwarantuje spłaty nawet 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Pozytywne jest to, iż grupa jest blisko złotej reguły.

Jednostkowy bilans też się zwiększył: aktywa to teraz 35,3 mln zł, z czego 32 mln zł klasyfikowane jest jako inwestycje długoterminowe.

Oferta Luximy to przede wszystkim produkty oświetleniowe. Należy rozumieć przez to oprawy różnego rodzaju - zwieszane, wypuszczane, natynkowe, hermetyczne czy niestandardowe. Marki Luximy to np. Aqua, Taranis, Medros czy Belenus. Firma świadczy też usługi takie jak np. obróbka blach, zgrzewanie instrumentów stalowych czy wytłaczanie drobnych elementów.

Spółka zaistniała w roku 1988, w końcówce PRL. Wtedy była, jak to określono na jej stronie, prekursorem na polskim rynku w produkcji opraw punktowych do sufitów podwieszanych.

Luxima przygotowywała także całościowe realizacje oświetleniowe - np. w salonach samochodowych, hotelach, teatrach, szpitalach czy na ulicach miast.

Led Lease działa w tej samej branży: produkty to różnego typu oświetlenie: do biur, sklepów, fabryk czy na potrzeby ulic. Biznes istnieje od roku 2012.

Co do Luximy, to akcjami obraca się na GPW, mianowicie na NewConnect:

Mówiąc wprost, wykres nie wygląda zbyt ciekawie. Spółka ma niestety charakter groszowy, a cena od dawna oscyluje w granicach 1 - 2 groszy. Zdaje się jednak, że to zbyt pesymistyczna ocena w kontekście danych fundamentalnych.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.