• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Exorigo-Upos - efektywne rozwiązania

Przed nami grupa Exorigo-Upos, której akcje (tzn. walory jej spółki dominującej) notowane są od maja 2013 roku na parkiecie NewConnect.

Grupa ma - według witryny internetowej - następującą strukturę:

Wspomniana witryna wymienia pięć marek prowadzonych przez grupę: Exorigo360, OUT4CE, IronCode, SpaceMGT i UPOS. Ale czym właściwie są te brandy?

Otóż przede wszystkim chodzi o różnego typu usługi, zwłaszcza informatyczne, dla przedsiębiorstw, w szczególności dla sklepów, dla sektora retail. Oferta obejmuje np. instalację urządzeń komputerowych i mobilnych i ich obsługę serwisową. Firma prezentuje rozwiązania z zakresu logistyki, obsługi zamówień, zarządzania towarem, magazynem i ceną. To wciąż nie wszystko: Exorigo-Upos zajmuje się też płatnościami, organizacją programów lojalnościowych, brandingiem i marketingiem, analizami rynku etc. Świadczy też usługi dla sektora fintech: rozwój aplikacji płatniczych, doradztwo itd.

Jest więc tego całkiem sporo. Pytanie tylko, czy można na tym zarobić? Zdaje się, że jak najbardziej, o czym świadczy poniższa tabelka rezultatów skonsolidowanych:

Ponad 81 mln zł przychodów w ciągu trzech kwartałów to całkiem sporo, szczególnie na NewConnect. Co więcej, to wyraz dynamiki rocznej na poziomie 13,3 proc.

Wynik operacyjny przekroczył 5 mln zł, acz przełożyło się to na drobną redukcję marży, z 6,9 proc. do 6,3 proc. Rentowność netto też spadła (z 5,7 proc. do 5,1 proc.) - bo kwotowy przyrost odpowiedniego zysku był zbyt mały.

Ostatecznie jednak nie wygląda to źle. Można to potwierdzić, patrząc na pełne wyniki roczne z lat 2014 - 2016:

Przychody za każdym razem przekraczały sto milionów. Nie było żadnych strat, przy czym rentowność operacyjna w 2014 i 2016 była wyższa niż 10 proc. Rok 2015 pod względem wyników i marż był trochę słaby, ale 2016 dał silną podwyżkę zarobków.

Oczywiście liczą się też wskaźniki bilansowe grupy. Oto i one:

Aktywa obrotowe (41,6 mln zł pod koniec września 2017) są dominujące po stronie majątkowej. To głównie należności krótkoterminowe i środki pieniężne. Te ostatnie są znaczne: większe od zobowiązań krótkoterminowych. Nie jest to konieczne, ale niewątpliwie świadczy dobrze o bezpieczeństwie wypłacalności.

Ogólne zadłużenie stoi nisko, to tylko 22 proc. sumy bilansowej. Co prawda nie uwzględniliśmy rezerw i rozliczeń międzyokresowych, ale nawet wraz z nimi byłoby to raptem 30 proc.

Zachowana jest złota reguła bilansowa (to cieszy), wysoko plasuje się wskaźnik płynności bieżącej (ponad 4 pkt). ROE i ROA też są spore: 10,7 proc. i 6,9 proc. Rok wcześniej wyniki były tu podobne.

Głównym inwestorem grupy Exorigo-Upos jest podmiot o nazwie Jonitaco Holdings Limited. Prezesem zarządu jest Martin Oxley, absolwent Uniwersytetu w Edynburgu. Radzie nadzorczej przewodniczy Andrzej Dudziuk.

Spójrzmy teraz na wykres notowań:

Toczy się walka o wsparcie na 10 zł. Dzieje się to nie pierwszy raz, takie sytuacje mieliśmy już w lutym i później w lipcu. Ogólnie rzecz biorąc, od końcówki roku 2016 (szczyt na 35 zł) mamy generalny trend wzrostowy. Gdyby teraz linia 10 zł pękła, to cena mogłaby szybko spaść do 8,40 - 8,50 zł, a nawet do 7 zł. Wskaźnik POS daje jednak (na szczęście) sygnał pro-zakupowy.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.