• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI1.6%
Bezrobocie6.6%
PKB5.1%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Fabryka Konstrukcji Drewnianych - fakty i prognozy

Przed nami Fabryka Konstrukcji Drewnianych. Przedsiębiorstwo zajmuje się specjalistyczną obróbką drewna konstrukcyjnego, a gałęzie podstawowej działalności dobrze obrazuje poniższy schemat, zaczerpnięty z raportu kwartalnego:

Zainteresowania firmy są zatem dość szerokie - obejmują one zarówno magazyny soli, jak i innego rodzaju budynki. W gruncie rzeczy zresztą FKD to grupa kapitałowa, do której należą:

- Dąbrówka sp. z o.o.

- Dome International sp. z o.o. (konstruuje i montuje magazyny zimowego utrzymania dróg)

- Dome International sp. z o.o. S.K.

- FKD Employees sp. z o.o.

Pod marką Salt Tech produkowane są wytwornice chlorku sodu, potasu i wapnia oraz zbiorniki na ciecze płynne.

Przypomnijmy wyniki grupy z lat 2015 - 2016:

W roku 2015 przedsiębiorstwo miało przychody na poziomie 6,93 mln zł, w 2016 już 12,7 mln zł. To imponujący wzrost - o 83 proc. Wynik operacyjny podskoczył równie wybitnie - z 844,5 tys. zł do 3,35 mln zł. Poprawiły się zarazem marże, operacyjna z 12,2 proc. do 26,5 proc., netto z 1,8 proc. do 10,1 proc.

Tym zmianom towarzyszyło też powiększenie skali działalności - np. aktywa obrotowe na koniec roku 2015 wyceniano na 9,82 mln zł, rok później na 18,2 mln zł, co wynikało w dużej mierze z przyrostu na pozycji półproduktów i produkcji w toku. Wzrosły też aktywa trwałe.

Firma, co jest istotne, ma pewną prognozę swoich przyszłych wyników:

Zamierzenia są, jak widać, ambitne - w 2017 roku obroty miałyby sięgnąć niemal 24 mln zł, zaś marża netto 31 proc. W 2020 władze FKD widzą już prawie 46 mln zł wpływów ze sprzedaży i 31 proc. rentowności na czysto.

No cóż, na razie możemy spojrzeć jedynie na pierwszy kwartał 2017. Oto i kwoty skonsolidowane:

3,53 mln zł - tyle wypracowano przychodów w badanym okresie. W relacji rocznej podniosły się dwukrotnie, ale i tak wykonanie rocznej prognozy to dopiero 15 proc.

Wzrosły i zyski, przy czym marża brutto na sprzedaży trochę spadła (z 57 proc. do 49 proc.), ale pozostałe uległy poprawie. I tak np. rentowność operacyjna wniosła się do poziomu 25,1 proc., choć w I kw. 2016 było to tylko 10,2 proc. Analogicznie marża netto wykonała ruch z 5,5 proc. do 14,7 proc. Zauważmy jednak, że na ten rok firma, teoretycznie rzecz biorąc, zapowiada poziom dwukrotnie wyższy. Prognoza, nawiasem mówiąc, nie była badana przez biegłego rewidenta.

Powyżej widzimy dane skonsolidowane z bilansu. W relacji rocznej znacząco wzrósł majątek obrotowy, ale np. środki pieniężne zmalały, co obniżyło wypłacalność natychmiastową do skromnych 2 proc.

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana, niemniej kapitał własny pokrywa 2/3 aktywów trwałych - nie najlepiej i nie najgorzej. Płynność bieżąca prezentuje się nieźle, ostatnio 1,56 pkt.

Należy mieć na uwadze, że FKD ma nader wysokie zadłużenie. Ostatnio to 72 proc. sumy bilansowej, ale w tabeli i tak nie uwzględniliśmy rezerw (80 tys. zł) i rozliczeń międzyokresowych (tu aż 2,16 mln zł).

W początkach roku na wykresie zaczął się trend wzrostowy - kiedy obronił się poziom 60 groszy. Wiosną aprecjacja przyspieszyła, w końcu mocno przetestowano 1,60 zł - ale najnowsze sesje do korekta. Wskaźnik %R dał sygnał pro-sprzedażowy, choć pocieszeniem jest to, że ów sygnał zapewne się już zrealizował.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Financial Markets Center Management Sp. z.o.o działa na rynku ogólnopolskim już od 2005 roku. W swojej ofercie posiada m.in. doradztwo strategiczne, walutowe oraz inwestycyjne.
NewWeb S.A. jest innowacyjną agencja PR, która świadczy szeroką gamę usług z zakresu PR, IR, a także marketingu.