• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Spółki muszą mówić

 

Spółka notowana na NewConnect podlega szeregowi obowiązków, a zdecydowaną większość z nich stanowią obowiązki informacyjne. Chodzi tutaj głównie o przekazywanie informacji istotnych z punktu widzenia potencjalnych inwestorów oraz akcjonariuszy posiadających udziały danej spółki. Skrupulatne wypełnianie przez Emitenta tych obowiązków jest konieczne jeśli chce on uniknąć kłopotów.

Pośród wielu podań, oświadczeń i wniosków jakie spółka musi złożyć przed dniem pierwszego dnia notowania jej akcji są wnioski o przystąpienie do systemów EBI (Elektroniczna Baza Informacji)  oraz ESPI (Elektroniczny System Przekazywania Informacji). Za pomocą tych dwóch kanałów Emitent komunikuje się z jego otoczeniem. Całości dopełnia strona korporacyjna spółki za pośrednictwem której Emitent komunikuje się nie tylko z klientami ale również z akcjonariuszami spółki.

Zakres informacji o których spółka musi informować jest niezwykle szeroki. Informuje ona o sprawach z nią związanych, począwszy od listy osób, które brały udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy posiadających przynajmniej 5% udziałów, na publikacji rocznych sprawozdań finansowych zbadanych przez podmiot do tego uprawniony, wraz z jego opinią, skończywszy. Aby usystematyzować jakoś tę ilość przekazywanych danych, podzielono je na dwie podstawowe grupy:


1.    Raporty bieżące
Najczęściej ich publikacja powinna być dokonana niezwłocznie, nie później niż w 24 godziny po zdarzeniu które dotyczą. Dotyczą one, jak sama nazwa wskazuje, bieżących wydarzeń z życia spółki, istotnych z punktu widzenia akcjonariuszy. Najważniejsze z nich to:
a)    informacje o podpisaniu znaczącej umowy;
b)    informację o niestosowaniu którejś z zasad „ładu korporacyjnego”;
c)    informacje o zwołaniu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy;
d)    informacje o podwyższeniu kapitału zakładowego i zmianie statutu;
e)    informacje o złożeniu istotnych wniosków lub o otrzymaniu istotnych decyzji.

2.    Raporty okresowe, w tym:

a) Miesięczne: zawierają przychody netto ze sprzedaży, istotne wydarzenia, zestawienie raportów bieżących, realizację celów emisji oraz kalendarz inwestora.
b)  Kwartalne: wybrane dane finansowe z rachunku zysków i strat, opis czynników mających

pływ na wyniki finansowe spółki, opis jej aktywności oraz określenie możliwości realizacji wcześniej podanych prognoz.
c)  Półroczne: pełny bilans i rachunek zysków i strat, opis czynników mających wpływ na wyniki finansowe spółki oraz opis jej aktywności
d) Roczne: dane na temat wynagrodzenia zarządu, rady nadzorczej oraz Autoryzowanego Doradcy, realizacji zasad ładu korporacyjnego, pismo opisujące najważniejsze sukcesy i niepowodzenia spółki, wybrane dane finansowe, sprawozdanie finansowe zbadane przez podmiot do tego uprawniony, wraz z jego opinią, opis działalności Emitenta, oświadczenia o prawidłowości sporządzenia sprawozdania finansowego oraz wybraniu biegłego rewidenta uprawnionego do jego badania.

Kary za nie przestrzeganie obowiązków informacyjnych lub nienależyte ich wypełnianie są bardzo surowe a odpowiedzialność czasem zbiorowa. Oprócz Emitenta, ukarany może być także podmiot pełniący wobec niego funkcję Autoryzowanego Doradcy, bo to przecież on jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie spółki w alternatywnym systemie i nadzoruje jej wszystkie działania z tym związane.
Organizator Alternatywnego Systemu może nałożyć na te podmioty karę w postaci upomnienia, grzywny lub zawieszenia w prowadzonej działalności. W szczególnych przypadkach możliwe jest także całkowite skreślenie Autoryzowanego Doradcy z Listy lub usunięcie z parkietu notowanej na nim spółki, lub obie kary łącznie, co miało niedawno miejsce.

Nie można dziwić się surowości sankcji za nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych. Odpowiednie ich wykonywanie jest bardzo istotne dla rozwoju rynku NewConnect, ponieważ służą one szczególnie inwestorom indywidualnym. Ważne jest, aby mieli oni jak najszerszą wiedzę o podmiotach w które rozważają zainwestowanie kapitału, a inwestycja oznacza właśnie rozwój, na którym przecież wszystkim zależy.

 

Gracjan Jankowski

FMC Management

 

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.