• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Korbank - udany czwarty kwartał

Rok 2018 był bardzo udany dla Korbanku. W szczególności tyczy się to czwartego kwartału, ale o tym za parę chwil. Przypomnijmy najpierw, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, o którym piszemy.

Otóż Korbank działa w branży telekomunikacyjnej. Jest to, mówiąc ściślej, grupa kapitałowa:

Spółka dominująca grupy świadczy usługi komunikacji internetowej. Korbank-Media Cyfrowe dystrybuuje usługę telewizyjną AVIOS i zajmuje się obsługą posprzedażową na rzecz Korbanku. Polska Telewizja Szerokopasmowa powstała, by realizować projekt "telewizji bez anteny".

Zacznijmy od wyników jednostkowych:

Jak widać, spółka dominująca wygenerowała 13,2 mln zł przychodów w roku 2018, a więc dynamika wyniosła prawie 35 proc. Zysk operacyjny wzrósł 2,7 razy i doszedł w ten sposób do 3,56 mln zł. Spory postęp udało się też zrobić na poziomie netto: tu doszło do zwyżki z 868 tys. zł do 3,14 mln zł. Przełożyło się to na wzrost odpowiedniej marży z 8,85 proc. do 23,80 proc. Rentowność operacyjna podniosła się z 13,4 proc. do 27 proc.

Jak wspomnieliśmy, także czwarty kwartał sam w sobie prezentuje się nieźle, vide wzrost obrotów o 54 proc. i zwyżka zysku netto w taki sposób, że marża podskoczyła z 7,1 proc. do 18,8 proc.

Oto dane bilansowe spółki:

Pod koniec roku 2018 aktywa trwałe opiewały na 18 mln zł. Aktywa obrotowe warte były (niespełna) 4 mln zł. Złota reguła bilansowa nie jest wypełniona, bo kapitał własny równoważy tylko 55 proc. aktywów trwałych.

Wskaźnik płynności bieżącej nie jest wysoki, może wręcz niepokoić fakt, iż tkwi on poniżej 1 pkt - ale jednak nastąpił wyraźny postęp w ciągu roku. Mianowicie była to zwyżka z 0,55 pkt do 0,93 pkt. Zadłużenie udało się obniżyć (do 34 proc. sumy bilansowej, co jest zupełnie przyzwoitym poziomem), a polepszyła się wypłacalność natychmiastowa.

Teraz przejdźmy do wyników skonsolidowanych:

Obrót całej grupy za rok ubiegły to 22,42 mln zł. A zatem wpływy ze sprzedaży były o 37 proc. wyższe niż w 2016. Wynik operacyjny wzrósł 3,25 razy, czego efektem była poprawa marży na tym poziomie z 7,7 proc. do 18,2 proc.

Co do rentowności netto, to wyniosła 15,9 proc., a w samym IV kw. 2018 było to 11,2 proc. W obu przypadkach poziomy były kilkukrotnie wyższe niż w analogicznych okresach 2017.

Skonsolidowany bilans wygląda tak:

Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 1,15 pkt jest lepszy niż w ujęciu jednostkowym i oznacza, że aktywa obrotowe przewyższają kwotę zobowiązań bieżących - a tak być powinno. Dobra jest niemal 20-procentowa wypłacalność natychmiastowa.

Co do ogólnego zadłużenia, to jest w normie (37 proc. pasywów, przeważają przy tym zobowiązania krótkoterminowe; przy czym zadłużenie podajemy bez rezerw i rozliczeń międzyokresowych). Złota reguła nie jest natomiast zachowana.

Popatrzmy na wykres kursu akcji na NewConnect:

Na początku stycznia 2018 wykres wzbił się do 2,70 zł. Potem cena stopniowo spadała. Po drugiej stronie mamy wsparcie w rejonie 2,18 - 2,24 zł. W pewnym sensie można mówić o trendzie spadkowym. Jeśli okolica wsparcia ostatecznie pęknie, to szybko możemy zejść do ok. 1,90 zł czy nawet jeszcze niżej.

Zarząd Korbanku jest zadowolony z wyników finansowych. Czytamy w raporcie, że największy wpływ na rekordowe rezultaty miały: - wzrost sprzedaży usług platformy telewizyjnej AVIOS; - wzrost sprzedaży w segmentach B2B i B2O; - wzrost sprzedaży platformy telewizyjnej AVIOS w segmencie B2C.

Zrealizowano duży projekt - wdrożenie platormy AVIOS w modelu technicznym. Spółka kontynuowała wdrożenie systemu telewizyjnego u partnera. Jeżeli chodzi o komentarz do bilansu, to zarząd zwraca uwagę na fakt zawiązania dużych rezerw na zobowiązania w IV kw. 2018. W szczególności jest w tym 800 tys. zł rezerwy wynikającej z możliwych skutków kontroli ZUS. Nie ma w tej sprawie jeszcze decyzji, ale na wszelki wypadek, po konsultacjach ze specjalistą, rezerwę zawiązano. Z drugiej strony, istnieje prawdopodobieństwo wygrania sprawy.

Przepływy operacyjne były dodatnie, zaś inwestycyjne ujemne. Generowane są bowiem, jak czytamy, "stosunkowo wysokie dochody", które "następnie niemalże w całości przeznaczane są na inwestycje".

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.