• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
Debiut: MOONLIT (MLT) Kurs: 3,0451,75% Kupno: 3,04 Sprzedaż: 3,19
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Poltronic - o półroczu i kwartałach

Poltronic to przedsiębiorstwo z Wrocławia. W obecnej postaci działa od roku 2010 - bo powstało na fundamentach starszej spółki Poltronic sp. z o.o., przejętej przez obecnie aktywną spółkę akcyjną.

Poltronic prowadzi import i dystrybucję produktów elektrotechnicznych. Chodzi głównie o oświetlenie LED i pokrewny asortyment. Są to towary sygnowane marką NEXTEC. Inna część asortymentu to kompaktowe narzędzia ręczne Montana Tools, np. wkrętaki, klucze nasadowe i skrzynki narzędziowe. Poltronic prowadzi też - pod marką Qvertech - serwis sprzętu komputerowego, oferujący m.in. lutowanie układów graficznych, wymianę matryc w laptopach, czyszczenie i konserwację komputerów tudzież rozmaite usługi informatyczne. Ta część oferty biznesu skierowana jest do klientów z Wrocławia.

Klienci emitenta to przede wszystkim inni dystrybutorzy hurtowi i detaliczni, a poza tym firmy produkcyjne i usługowe na terenie Polski tudzież innych państw europejskich. Poltronic nie prowadzi sprzedaży detalicznej. Towary do odsprzedaży nabywane są w znacznym stopniu na Dalekim Wschodzie. Zajmuje się tym podmiot zależny ChengDi Trade.

Otóż Poltronic tworzy grupę kapitałową - i ma dwie spółki zależne:

Akcjonariat spółki dominującej prezentuje się następująco:

Prezesem Poltronic jest Marek Kołodziejski, absolwent Politechniki Warszawskiej i posiadacz dyplomu MBA. Wiceprezesem jest Artur Gryckiewicz-Leszczyszyn. Radzie nadzorczej przewodzi Aleksandra Żmudzińska.

Spójrzmy na skonsolidowane wyniki pierwszego półrocza 2018:

Pierwsza rzecz, którą warto zasygnalizować, to fakt, iż rentowności sześciomiesięczne w tym roku okazały się lepsze niż w 2017. Na przykład marża operacyjna wzrosła z 2,70 proc. do 4,58 proc., a rentowność netto z 1,3 proc. do 2,8 proc. To robi dobre wrażenie. Uzyskano 184,4 tys. zł zysku na czysto przy 6,6 mln zł przychodów. Te ostatnie zwiększyły się o 14,4 proc.

Druga rzecz, mniej optymistyczna, jest taka, iż rentowności półroczne są niższe od tych z I kw. 2018. Styczeń, luty i marzec 2018 dały bowiem 6,5 proc. operacyjnie i ponad 5 proc. netto. Ostatecznie sam II kw. 2018 dał tylko 67 tys. zł zarobku na poziomie EBIT, a netto odnotowano stratę: co prawda ledwie zauważalną (500 zł...), ale jednak.

Przepływy operacyjne netto za 6 miesięcy były lekko ujemne (-9 tys. zł), ujemne były i przepływy II kwartału (-128 tys. zł). Rok wcześniej notowano tu jednak kwoty znacznie bardziej ujemne, tj. większe pod kątem wartości bezwzględnej. Widać zatem postęp.

Spójrzmy na bilans:

Aktywa trwałe to 2,4 mln zł, obrotowe to ponad 8 mln zł. Główna część tych ostatnich to zapasy (4,82 mln zł), należności jest 2,67 mln zł. Pieniędzy w gotówce Poltronic ma niewiele: raptem na pokrycie 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych.

Wskaźnik płynności bieżącej jest na poziomie 1,71 pkt - to akurat przyzwoity poziom (choć budowany głównie dzięki zapasom, jak wspomnieliśmy). Za pozytyw należy uznać to, że wypełniona jest złota reguła bilansowa. Ogólne zadłużenie to 45 proc. sumy bilansowej, mieści się w normie (choć nie uwzględniliśmy rezerw i rozliczeń międzyokresowych, z nimi byłoby 53,5 proc., ale to również nie budzi niepokoju samo w sobie).

Rotacja aktywów za I - II kw. 2017 to 0,56 pkt, rok później mamy już 0,63 pkt, więc nastąpił wzrost, co jest dobre. ROE i ROA też wyraźnie wzrosły, co cieszy.

A oto wyniki Poltronic z lat 2016 i 2017 (roczne).

Przychody w 2017 opiewały na 12,3 mln zł. W stosunku r/r poprawiły się one o 10,5 proc. Zysk operacyjny skurczył się z 542,5 tys. zł do 445,9 tys. zł. Rezultatem był spadek odpowiedniej rentowności z 4,9 proc. do 3,6 proc.

Jeśli chodzi o marżę netto, to w 2017 wyniosła 1,5 proc., zaś w 2016 udało się wypracować 3,3 proc. Finalny zarobek za rok ubiegły to 188 tys. zł, czyli połowa tego, co poprzednio.

Obniżyły się też wyniki netto na sprzedaży i EBITDA - wraz z marżami, aczkolwiek nie były to zmiany dramatycznie duże.

Ostatnia rzecz to wykres kursu akcji na NewConnect:

Wycena pojedynczego waloru nie jest obecnie duża. To 0,19 zł. W ostatnich dniach, przynajmniej handlowych (bo transakcje papierami Poltronic raczej nie odbywają się codziennie) zakres wahań to z grubsza 0,20 - 0,30 zł. MACD dał niedawno sygnał pro-zakupowy, wykres szybko przeskoczył od dolnej do górnej wstęgi Bollingera - i najnowsza sugestia MACD jest już pro-sprzedażowa.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.