• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

LUG i świetlane perspektywy oświetlenia

LUG to coraz bardziej rozbudowana i pomyślnie się rozwijająca grupa kapitałowa z branży oświetleniowej. Produkuje i sprzedaje oprawy (różnego typu, np. downlight czy przemysłowe), projektory, naświetlacze i plafoniery.

W istocie nie chodzi tu jednak tylko o sprzedaż pojedynczych przedmiotów czy nawet ich pakietów. LUG specjalizuje się w całościowych realizacjach: wyposaża w swoje produkty różnego rodzaju budynki, np. biura, stadiony, szpitale, sklepy czy centra kultury. Lista zamieszczona na stronie internetowej przedsiębiorstwa wygląda aktualnie tak:

W samym tylko II kwartale firma LUG prowadziła 22 projekty oświetleniowe w Polsce i poza jej granicami, np. w Maroku, Norwegii, na Węgrzech czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W badanym okresie powołała też spółkę zależną w Turcji: LUG Turkey.

W tym kontekście wypada przywołać strukturę grupy:

Nie zaszkodzi spojrzeć również na akcjonariat spółki dominującej:

A teraz zerknijmy na roczne wyniki finansowe - skonsolidowane, dla grupy - z lat 2014 - 2017:

Przychody za rok 2017 to aż 142,3 mln zł. W relacji rocznej zwiększyły się o 17,7 proc. Wzrosły też zyski, przy czym podkreślić trzeba, że w taki sposób, iż poprawiły się ich marże. Na ten przykład rentowność operacyjna podniosła się z 4,55 proc. do 5,10 proc., a marża netto - z 2,6 proc. do 4,9 proc. Przy okazji finalne poziomy były lepsze także od tych z lat 2014 - 2015. Tyczy się to również marż brutto na sprzedaży i EBITDA.

Popatrzmy teraz na nowsze wyniki, z pierwszych półroczy lat 2017 i 2018:

Widzimy wzrost obrotów o 1/5, do 76,6 mln zł. Marża brutto na sprzedaży zbliżyła się do 41,4 proc. Rentowność operacyjna przeskoczyła z poziomu 2,9 proc. na 3,5 proc., poprawiła się też marża EBITDA - natomiast lekkiej redukcji uległa rentowność netto.

Zerknijmy jeszcze na sam II kwartał:

41,65 mln zł - to obrót tegoż okresu. W relacji rocznej podniósł się aż o 1/4. Podobnie jak w ujęciu narastającym mamy tu zwyżkę marż (poza tą na pozycji netto, choć sama kwota zysku wzrosła).

Zarząd szczyci się tym, że II kw. 2018 był czwartym z kolei, w którym marża brutto na sprzedaży przekraczała 40 proc. Poza tym uchwalono wypłatę dywidendy na poziomie 0,17 zł na akcję, jak też i rozwijano spółkę technologiczną BIOT. Firma zakończyła inwestycję w Argentynie, a generalna strategia bazuje na idei umiędzynarodowienia działalności. LUG spodziewa się też dalszego wzrostu rynku oświetleniowego. Cały rynek ma w 2020 dobić do ok. 100 mld EUR. Wartość segmentu LED w roku 2016 opiewała natomiast na 47,3 mld USD (według szacunków firmy Frost & Sullivan), z czego 23 proc. przypadało na Europę, a 21 proc. na Chiny i 19 proc. na Amerykę Północną. Co ciekawe, w 2020 udział LED w całym rynku oświetleniowym ma przebić poziom 80 proc., zaś w 2026 dojdzie - według prognoz - do 98 proc. Wynika to zarówno z czynników ekonomicznych, jak i z regulacji prawnych.

W samym II kw. 2018 eksport dał 49,6 proc. przychodów LUG, tak więc role sprzedaży krajowej i zagranicznej były mniej więcej wyrównane.

Zerknijmy jeszcze na bilans całego biznesu LUG:

Aktywa trwałe pod koniec czerwca opiewały na 62,5 mln zł, obrotowe na 70,6 mln zł. Po stronie pasywów 60 proc. przypadało na zadłużenie, zatem mieściło się ono w normie, jak można przypuszczać.

Z drugiej strony, wskaźnik płynności bieżącej prezentował się raczej słabo (tylko 1,10 pkt), zwłaszcza w kontekście dwóch rzeczy. Po pierwsze, osłabił się w stosunku rocznym i półrocznym, po drugie - wypłacalność natychmiastowa jest bardzo niska. Gotówka pokrywa tylko 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Rok wcześniej było to 5 proc. O ile cash-flow drugiego półrocza 2017 był, jak widzimy, dodatni, o tyle w I - II kw. 2018 pieniędzy ubyło i ostatecznie pozostało ich tylko 701 tys. zł. Saldo samych tylko przepływów operacyjnych było ujemne, a poza tym sporo wydano na inwestycje (mianowicie 2,20 mln zł).

Grupa Lug nie zachowuje złotej reguły bilansowej, acz nie odbiega od niej bardzo znacząco. Kapitał własny pokrywa mimo wszystko grubo ponad 4/5 aktywów trwałych (0,84 pkt w ostatnim wierszu tabeli).

Zwroty z kapitału (ROE) i aktywów (ROA) wyniosły 3 proc. i 1,2 proc. - były słabsze niż w pierwszym półroczu 2017. Liczymy je metodą podzielenia zysku netto okresu przez stan kapitału lub aktywów z końca poprzedniego roku obrotowego.

Ostatecznie można powiedzieć - choć to bardzo pobieżna, wstępna diagnoza - że LUG niewątpliwie ma spory potencjał i dobrą pozycję rynkową, generuje zyski, zwiększa przychody i rozszerza swój biznes, ale równocześnie jest parę mankamentów (jak mała ilość gotówki, niska płynność bieżąca czy osłabione w tym roku ROE i ROA), nad którymi wypada popracować.

A co na to wszystko gracze z NC? Spójrzmy:

Wykres w lutym podchodził nawet do 12,25 zł. Były to jednak chwilowe maksima. Po ich osiągnięciu papiery zaczęto dość szybko wyprzedawać po coraz niższych cenach. Wskaźnik SMI dał sygnał pro-sprzedażowy. Uformował się kanał zniżkujący. Kurs na przełomie czerwca i lipca schodził do 7,92 zł. Teraz waha się przy 9 zł. Wymownym sygnałem poprawy byłoby przebicie rewiru 9,42 - 9,44 zł. Symboliczny opór mamy też przy 10 zł.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.