• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Ciężki rok Kofamy

Kofama (Kozielska Fabryka Maszyn) zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 30 stycznia 2017 roku. Pojawiła się rzecz jasna na NewConnect, nie na głównym parkiecie.

Firma jest świetnie znana w Kędzierzynie-Koźlu i wciąż jest w tym mieście jednym z ważniejszych pracodawców. Produkuje maszyny i narzędzia stosowane w rozmaitych gałęziach gospodarki: w przemyśle wydobywczym, drzewnym czy energetycznym, a także przy budowie konstrukcji z obszaru szeroko pojętej ochrony środowiska.

Konkrety? Proszę bardzo: Kofama oferuje np. przenośniki taśmowe i kubełkowe, przesiewiacze i podajniki, rębaki bębnowe i tarczowe, młyny wiórów, sortowniki zrębków, wirówki, prasy filtracyjne i urządzenia recyklingowe.

Jest więc tego naprawdę sporo, przy czym część zamówień realizowanych jest pod indywidualne wymagania klienta.

Trzeba jednak wprost powiedzieć, że dane finansowe przedsiębiorstwa za rok 2017 były słabe. Tak wynika z najnowszego raportu. We wprowadzeniu czytamy, że Kofama miała problemy z płynnością finansową i realizowała nierentowne kontakty. Musiała to robić, by uniknąć wysokich kar umownych - acz w niektórych przypadkach udało się rozwiązać umowy.

W spółce przeprowadzono poważne zmiany organizacyjne i personalne, a poza tym stała się ona częścią większej grupy kapitałowej, tj. grupy Zarmen. Grupa ta składa się z 13 spółek, które łącznie zatrudniają ok. 2700 wykwalifikowanych pracowników.

Teraz zarząd Kofamy liczy na stopniową poprawę kondycji biznesu, chce się skupić na minimalizacji kosztów stałych i pośrednich. Realizowane będą rentowne zlecenia.

A teraz - liczby. Oto przychody, zyski i niestety też straty:

W roku 2016 wykreowano minimalny zysk netto (raptem 20,3 tys. zł), ale w 2017 przedsiębiorstwo zanotowało stratę w kwocie 7,4 mln zł. Pochłonęła ona równowartość 53 proc. przychodów, które z kolei opiewały na 13,8 mln zł - czyli stanowiły mniej niż 3/4 sumy z 2016.

Wszystkie wyniki: netto na sprzedaży, EBITDA, operacyjny i ostateczny na czysto - zeszły na minus. Ujemna rentowność operacyjna wyniosła -43,4 proc.

A co z bilansem? Oto i on:

Aktywa trwałe pod koniec minionego roku opiewały na 37 mln zł, obrotowe na 10,4 mln zł. Jedne i drugie obniżyły się w skali rocznej, ale bardziej niepokoi fakt, że znacznie spadł kapitał własny. Skurczył się z 15,5 mln zł do 8,1 mln zł.

Kofama znacząco odbiega od złotej reguły bilansowej, bo ów kapitał równoważy tylko 22 proc. majątku trwałego. Wskaźnik płynności bieżącej też jest mizerny, to 0,50 pkt (czyli aktywa obrotowe pokrywają tylko połowę zobowiązań krótkoterminowych; z teoretycznego punktu widzenia właściwe byłoby osiągnięcie przynajmniej równowagi).

Gotówki jest niewiele: 126,6 tys. zł. Można by nią spłacić raptem 1 proc. zobowiązań bieżących. Co ciekawe, przepływy operacyjne netto były w 2017 dodatnie, wyniosły ponad 1 mln zł. Ostatecznie zresztą pula posiadanych pieniędzy wzrosła w stosunku rocznym, tyle ża cały czas mówimy o niskich poziomach.

Wreszcie: ogólne zadłużenie. Wraz z rezerwami i rozliczeniami międzyokresowymi to 83 proc. sumy bilansowej, ale nawet pojęte w sposób zupełnie ścisły byłoby duże.

Biegły rewident nie zgłosił zastrzeżeń co do rzetelności raportu okresowego, ale zwrócił uwagę na ciężką stratę netto i duże zobowiązania, zwłaszcza krótkoterminowe, w pewnym stopniu przeterminowane. Zasygnalizował również, tak jak i my, że wskaźniki płynności są "poniżej norm powszechnie przeterminowanych". Może to "mieć wpływ na założenie kontynuacji działalności".

Pod koniec roku 2017 Kofama zatrudniała 80 osób, w tym 45 na produkcji, 30 poza nią - oraz 5 uczniów. W minionym roku 52 osoby zwolniono, a 38 zatrudniono.

Tak prezentuje się akcjonariat Kofamy:

A tak się handluje akcjami kozielskiej spółki na parkiecie NewConnect:

Opór w pobliżu 4 zł wciąż jest aktualny: w istocie wykres oddalił się od niego znacząco, schodząc poniżej 3 zł, nawet do 2,36 zł. W ten sposób przełamana została konsolidacja rozpoczęta w lutym 2017 roku. Teraz oczywiście może nastąpić korekcyjny odwrót, ale wątpliwe, by powstał klarowny, wzrostowy trend, biorąc pod uwagę choćby fundamenty biznesu.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.