• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

FKD - duże ambicje

Fabryka Konstrukcji Drewnianych to niewątpliwie przedsiębiorstwo z dużymi ambicjami, o czym świadczy choćby ostatni raport okresowy - za III kw. 2017 roku. Sporo w nim informacji, a szczególnie istotne są odważne prognozy finansowe na najbliższe lata.

W pewnym sensie działalność FKD opisana jest w jej nazwie. Rzeczywiście, firma wytwarza różnego typu konstrukcje i budynki drewniane. W zasadzie to grupa kapitałowa, a należą do niej następujące podmioty zależne:

- Dąbrówka sp. z o.o.
- Dome International sp. z o.o.
- Dome International sp. z o.o. S.K.
- FKD Employees sp. z o.o.

Spółki te wykonują m.in. (a może przede wszystkim) drewniane magazyny zimowego utrzymania dróg, czyli magazyny soli. Dotąd FKD zbudowała ok. 170 takich obiektów, nie tylko w Polsce - bo także na Litwie, w Rosji i Estonii. FKD produkuje też wytwornice chlorku sodu, potasu i wapnia pod marką SaltTech. Brand ten obejmuje też zbiorniki na ciecze płynne.

Firma opisuje swój profil działalności następująco (przedruk w ślad za sprawozdaniem FKD):

FKD w pewnej mierze zajmuje się też wielkogabarytowymi projektami i budownictwem jednorodzinnym - zawarła np. kontrakt na 4 mln zł, którego przedmiotem jest budowa osiedla domów w Starym Tomyślu. Spółka wykonuje też prace drogowe (głównie przy budowie magazynów soli) i usługi rewitalizacji zabytków. Te ostatnie dają małe przychody, ale z wysoką marżą.

Ambicje FKD pokazuje ten wykres, na którym dane za lata 2017 - 2010 należy postrzegać jako szacunkowe i prognozowane (dodajmy, że mowa o wynikach po konsolidacji):

Jak widać, w roku 2016 przychody opiewały na 13,1 mln zł, ale w 2020 ma to być już 45,6 mln zł - z zyskiem netto 14 mln zł, tj. z marżą na czysto 30,7 proc.

A jak to wyglądało w trzech pierwszych kwartałach 2017? Oto i kwoty skonsolidowane:

Przychody za 9 miesięcy 2017 to 11,36 mln zł, a za cały rok bieżący ma to być prawie 24 mln zł, jak wiemy z prognozy. Oznaczałoby to jednak, że ostatni kwartał da więcej niż trzy trymestry wcześniejsze razem wzięte. W 2016 z pewnością tak nie było.

W każdym razie dynamika roczna obrotów to 18 proc. Zysk operacyjny wzrósł 2,3 razy, do 3,32 mln zł. To poprawiło odpowiednią rentowność z 14,7 proc. do 29,2 proc. Rentowność netto zwiększyła się z 2 proc. do 5 proc.

Dane bilansowe mamy poniżej:

Aktywa trwałe na koniec września 2017 to 11,2 mln zł, obrotowe to prawie 27 mln zł. Nie jest zachowana złota reguła bilansowa: kapitał własny pokrywa tylko 53 proc. aktywów trwałych.

Płynność bieżąca zdaje się być w normie (1,27 pkt), ale raczej w dolnych jej obszarach, a poza tym spadła znacząco w stosunku rocznym - z 1,88 pkt. Wysokie jest niestety ogólne zadłużenie: to aż 79 proc. sumy bilansowej, a i tak nie doliczyliśmy (niewielkich, co prawda) rezerw.

Na plus liczy się na pewno to, że środki pieniężne grupy FKD przez rok wielokrotnie wzrosły, a przez to wypłacalność natychmiastowa skoczyła z 1 proc. do 14 proc.

Sama spółka-matka miała w badanym okresie przychody na poziomie 5,5 mln zł (4,17 mln zł rok wcześniej) i zarobiła na czysto 181 tys. zł (poprzednio 105,5 tys. zł). W samym III kw. 2017 miała 406 tys. zł straty.

Prognoza finansowa grupy została podtrzymana w najnowszym dostępnym raporcie okresowym, acz nie badał jej biegły rewident.

Tak wygląda akcjonariat FKD:

A tu widzimy wykres kursu:

W lipcu 2017 zakreślono szczyt wynoszący 1,87 zł. Później uformował się trend spadkowy, a nawet kanał zniżkujący - nadal aktywny. Pod koniec grudnia zanotowano minimum na 1,05 zł. Następny ruch to wzrost w kierunku górnego ograniczenia kanału, tj. linii trendu spadkowego. W zasadzie pokrywa się to z oporem przy 1,31 - 1,32 zł. Na razie nie został on przebity. Sygnał oscylatora POS jest pro-zakupowy.   

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.