• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

LUG w dobrej formie

Zarząd firmy LUG był zadowolony z tego, jak wyglądał III kwartał roku 2017. Prezes Ryszard Wtorkowski pisał w raporcie okresowym m.in. o "słuszności przyjętych w czerwcu strategicznych kierunków rozwoju w zakresie ekspansji na rynki zagraninczne". Rozpoczęto np. dostawy na rynek argentyński.

LUG to spółka z NewConnect, która oferuje różnego typu sprzęt oświetleniowy. Są to np. projektory, linie szybkiego montażu czy oprawy (m.in. downlight, rastrowe czy modułowe).

Firma szczyci się tym, że realizuje duże, całościowe projekty oświetleniowe. W samym III trymestrze 2017 roku wyposażyła m.in. takie obiekty jak Hala Obsługi Środków Trakcyjnych Kolei Dolnośląskiej w Legnicy, pałac w Rakoniewicach, sieć szkół School Bundle 5 w Irlandii, biurowiec A9B w Paryżu czy fabryka Nestle w Moskwie (a i tak wymieniliśmy tylko niektóre kontrakty).

W samym III kwartale skonsolidowane przychody grupy LUG wyniosły 39,2 mln zł, a więc r/r wzrosły o 17,5 proc. Eksport był odpowiedzialny za 59,1 proc. obrotów - rok wcześniej za 49 proc. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 18,2 mln zł (marża 46,4 proc.), w III kw. 2016 notowano 13,2 mln zł (marża 39,5 proc.).

Na czysto w lipcu, sierpniu i wrześniu spółka LUG zarobiła 2,12 mln zł (rok wcześniej 1,28 mln zł). Trzeci trymestr był też znacznie lepszy od drugiego kw. 2017. Postęp nastąpił więc r/r i k/k: tyczy się to przychodów, zysków i rentowności.

Oczywiście trzeba też spojrzeć na wyniki narastające:

103,02 mln zł przychodów to 9-miesięczne obroty. W stosunku rocznym zwiększyły się o 19 proc. Wynik operacyjny to 3,55 mln zł, tj. 3,44 proc. obrotów (przed rokiem notowano 2,45 proc.). Rentowność netto wzrosła z 2,1 proc. do 4,1 proc., ostateczny zysk to 4,26 mln zł.

By mieć szersze spojrzenie, przypomnijmy rezultaty roczne z lat 2014 - 2016:

Ani razu nie było strat, a przychody tylko raz, w 2015, zeszły poniżej 110 mln zł (nieznacznie). Rentowności utrzymują się mniej więcej w tym samym zakresie, acz warto zasygnalizować systematyczny i szybki wzrost marży brutto na sprzedaży (31 proc. w 2014, 36,4 proc. w 2015 i 39 proc. w 2016).

Jak kształtują się dane bilansowe? O tym mówi poniższa tabelka:

Skonsolidowane aktywa trwałe to ostatnio 117 mln zł, obrotowe to 64,3 mln zł. Wskaźnik płynności bieżącej nie jest bardzo wysoki, ale poziom 1,21 pkt zdaje się spełniać pożądane normy teoretyczne.

Ogólne zadłużenie to 38 proc. sumy bilansowej, jest niskie. Ma ono charakter w zasadniczej mierze krótkoterminowy.

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana, teoretycznie to pewien mankament. Kapitał własny pokrywa jedynie 42 proc. aktywów długoterminowych.

Wypłacalność natychmiastowa pomyślnie zminieła się przez rok czy nawet przez 9 miesięcy - z 2 proc. do 6 proc.

Wskaźniki ROE i ROA za 9 miesięcy 2017 były wyraźnie lepsze niż rok wcześniej. Liczymy je jako iloraz zysku za dany okres i pozycji bilansowej z końca poprzedniego roku kalendarzowego (będącego też obrotowym).

Spójrzmy na akcjonariat LUG według raportu spółki:

Tak się tymi walorami handluje na rynku NewConnect:

Kto kupił papiery u progu tego roku, za ok. 3,70 - 3,90 zł, ten może się cieszyć. Teraz cena to ponad 10 zł, co i tak jest skutkiem trwającego od połowy lipca łagodnego trendu spadkowego. Oto bowiem 14 lipca szczęśliwcy mogli sprzedawać papiery po 13,62 zł od sztuki, biorąc pod uwagę maksima.

B. Garga

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.