• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI1.6%
Bezrobocie6.6%
PKB5.1%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Marsoft - nad czym trzeba popracować?

Internet, telefon, telewizja - w tych trzech słowach można podsumować profil działalności Marsoftu. Powiedzmy jednak o tym coś więcej.

Oferta Marsoftu to m.in. dostarczanie przekazu telewizyjnego (np. w formie usługi Jambox HD) oraz umożliwianie dostępu do internetu. Prócz tego przedsiębiorstwo serwuje usługi telefoniczne w ramach cyfrowej telefonii stacjonarnej.

Tak prezentuje się struktura akcjonariatu spółki:

Prezes Marek Pawluczuk zapewnia we wprowadzeniu do raportu za I kwartał roku 2017, iż był to czas, w którym zarząd i pracownicy starali się "dynamicznie realizować przyjęte cele". Podjęto, jak czytamy, "zdecydowane kroki w celu obniżenia kosztów bieżących". Kontynuowano rozbudowę istniejących sieci i prace podwykonawcze dla zewnętrznych inwestorów.

Ostatecznie wyniki finansowe zaprezentowały się tak, jak to widzimy poniżej:

Niestety, firma zanotowała co prawda dodatni wynik netto na sprzedaży (skromny, z marżą 2,11 proc.), ale rezultaty operacyjny i netto uplasowały się poniżej zera. W istocie straty pogłębiły się w skali rocznej, np. w miejsce 25 tys. zł straty netto było teraz 29 tys. zł. To oznacza, że odpowiednia rentowność pogorszyła się z -5,6 proc. do -6,4 proc.

Przypomnijmy zatem rezultaty roczne z trzech ostatnich lat, by mieć szerszy obraz:

Przychody za rok 2016 to 1,75 mln zł. Nieco zmalały w skali rocznej. Bardziej niepokoi to, że firma przedstawiła gorsze wyniki. Zysk netto na sprzedaży skurczył się do 1/3 tego, co w 2015, w miejsce zysku operacyjnego pojawiła się strata, a strata netto uległa pogorszeniu. Co prawda uzyskane wartości i marże (operacyjnie -9 proc., netto -16 proc.) były lepsze niż w słabym roku 2014, ale też jest to słabe pocieszenie.

Co widzimy w bilansie?

Cóż, z pewnością nie można mówić o złotej regule bilansowej. Kapitał własny jest nader skromny, ostatnio tylko 149 tys. zł - silnie obciąża go strata z lat ubiegłych. Efekt? Pokrywa on tylko 5 proc. aktywów trwałych, w grudniu było to jeszcze 13 proc.

Swoją drogą, aktywa trwałe dominują w spółce, to ponad 3,04 mln zł. Obrotowe zeszły ostatnio poniżej 200 tys. zł, przy czym szczególnie małe są środki pieniężne (8 tys. zł, co właściwie nie daje żadnej wypłacalności natychmiastowej). Ogólne zadłużenie na poziomie 91 proc. jest bardzo wysokie i w kwartale bynajmniej nie spadło. Ma ono, co gorsza, charakter w zasadniczej mierze bieżący. Dodajmy, że wskaźnik bieżącej płynności przyjmuje poziom raptem 0,07 pkt (podczas gdy pożądaną normą byłaby wartość 1,2 pkt, a przynajmniej równowaga aktywów obrotowych i zobowiązań krótkoterminowych).

Firma powinna zatem opanować te niekorzystne zjawiska i proporcje, które objawiają się we wskaźnikach bilansowych. Wyniki z rachunku zysków i strat też pozostawiają trochę (a nawet wiele) do życzenia, choć nie są jeszcze tragiczne. Na problemy, o których tu mówimy, zwrócił uwagę również biegły rewident, analizujący raport firmy za rok 2016.

Zerknijmy finalnie na wykres:

Gracze z NewConnect nie wyceniają papierów firmy wysoko. Ostatnio kurs to 0,23 zł - i w ogóle cena oscyluje w tych okolicach. Co prawda notowano (np. w marcu) wyjścia wyżej, prawie do 0,40 zł, ale były to ruchy efemeryczne. Wątłym pocieszeniem jest to, że wycena nie stoi już tak nisko jak w kwietniu 2016, gdy było chwilami 0,15 zł.

Adam Witczak

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Financial Markets Center Management Sp. z.o.o działa na rynku ogólnopolskim już od 2005 roku. W swojej ofercie posiada m.in. doradztwo strategiczne, walutowe oraz inwestycyjne.
NewWeb S.A. jest innowacyjną agencja PR, która świadczy szeroką gamę usług z zakresu PR, IR, a także marketingu.